BELYSNING / Bordslampor / Bordslampfot 6343498
nr 634 3498
Bordslampfot
nysilver, nyrokoko
Utrop:
100 kr
Såld:
150 kr
måndag 12 april 2010
kl 17:20:38
9/4 17:18:59
100 kr
11/4 13:44:20
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.